A sebészi lézer, vagyis a nagy energiájú szén-dioxid lézer használatának jellemzői és előnyei
A lézersugár egy koncentrált energianyaláb, ezért nagy pontossággal irányítható, az eltávolítás során az ép környezet nem károsodik. Abban az esetben, amikor egy bőrképlet eltávolítása lézerrel valósul meg, nincsen vérzés és az utólagos sebfájdalom is csekély vagy nincs is. Lézeres vaporizációval, azaz nagy energia által kiváltott hőhatással kezelt bőrfelületen a sebfertőzés esélye minimális. Lézerrel történt eltávolításkor nem szükséges a sebet összevarrni, a keletkezett seb 1-2 hét alatt behámosodik és hegmentesen gyógyul. A lézerrel kezelt területet folyóvíz érheti. Varratszedés nem szükséges.
Bőrelváltozások lézeres vagy hagyományos eltávolítása? Melyik mikor javasolt?
Sebészi lézert akkor alkalmazhatunk, ha az elváltozás jellege egyértelműen jóindulatú, kétség esetén ezt bőrgyógyászati vélemény is megerősíti. A lézeres beavatkozás helyi érzéstelenítéssel történik, a páciens érzéstelenítő injekciót kap a lézersugár használata előtt az elváltozás alá. A lézeres kezelésnek köszönhetően az elváltozás eltűnik, helyén kis sebfelület marad csak. Szövettani vizsgálatra alkalmas mintavétel lézerrel eltávolított anyajegyeknél nem lehetséges.
Hagyományos sebészi kimetszést szoktak ajánlani azokban az esetekben, amikor az anyajegy szövettani vizsgálata is indokolt, valamint azoknál a jóindulatú elváltozásoknál, melyeknek a nagysága miatt a lézeres eltávolítás nem lehetséges. A sebészi kimetszés szintén helyi érzéstelenítésben történik.Kimetszés után a sebet összevarrjuk. A varratok eltávolítása 7-14 nap múlva történik, addig a sebet kötés fedi, víz nem érheti.